İçeriğe geç

C# Core MVC Kavramı

MVC yapısı bir çok programlama dili için kullanılan bir web programlama yapısı gibi düşünülebilir. MVC; Model, View, Controller’ın kısaltılmışıdır. Burada model olarak SQL’de ki tabloların karşılıkları gibi düşünülebilir(kafada canlandırmak adına tam karşılığı değildir), view ise görüntülenecek olan sayfamız ve son olarak Controller ise model ve view yönetecek yapı şeklinde düşünülebilir.

İlk yazıdaki kurulum işleminden sonra boş klasörümde bir adet Controllers adında klasör oluşturdum. İçerisinde ise klasöre sağ tıklayarak HomeController adında bir controller oluşturdum. Controller’ım son hali ise aşağıdaki kod blogundaki gibidir.

Burada HomeController bir Controller sınıfından kalıtım alır. Merak edenler için üzerine gelip F12 basılırsa o class’a gidecektir.

Proje bu hali ile çalıştığında ekrana sadece “Merhaba dünya….” mesajını basacaktır. Çünkü geridönüş tipi olarak string belirlenmiştir. Burada sadece controller yapısı mevcuttur.

Models adında bir klasör oluşturarak içerisinde üye adında bir model oluşturudum.

Bir adet daha controller’ın içeriside aksiyon olşuturdum. Bu sefer geri dönüş tipi olara IActionResult belirttim bu ActionResult’ın interface’idir. ActionResult tipi geriye bir view dönerler direk değer dönmezler yani bir sayfa dönmektedirler.

Burada direk return View() ile boşda dönülebilirdi. Fakat içerisinde daha önce oluşturduğumuz modelden bir adet instance alınarak gönderilmiştir. Burada model üstüne sağ tıklayarak buna karşılık olan View sayfasını oluşturabilirsiniz. Views adında bir klasör oluşturuacak içerisinde controller adında bir kasör ve son olarak onun içerisinde controller’ın methodu ismi.cshtml dosyası oluşacaktır.

Buna razor sayfa denilmekte. Bu sayfada razor yapısının sağladığı C# kodları kullanılabilmektedir. Görüldüğü gibi razor kodu yazılacaksa başına @ işareti konulur geniş kapsamlı bir C# kodu yazılacaksa @{ } şeklinde yapı kullanılabilir. Üstte belirtilen model ile gönderilecek model yakalanır ve aşağıda @Model…. şeklinde ekrana basılabilir.

 

Tarih:Asp.NET Core MVCC#

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir